Trijenale organizira Muzej seljačkih buna od 1978. godine kao izložbenu manifestaciju na kojoj svoje suvenire predstavljaju obrtnici, umjetnici, amateri i škole iz Hrvatskog zagorja, ali i ostalih krajeva Hrvatske. Tema 16. trijenala su 450. obljetnica Seljačke bune, 50. obljetnica Muzeja seljačkih buna i 30. obljetnica djelovanja Muzeja Hrvatskog zagorja.
„Krapinsko-zagorska županija, naša turistička zajednica i Muzeji Hrvatskog zagorja ambasadori su zagorske regije u zemlji, Europi i svijetu. Obavljajući funkciju župana, surađujući s ostalim regijama, pripremajući gospodarsku suradnju s drugim zemljama, uvijek se kreće sa suvenirom koji će ih podsjećati na mjesto gdje su bili. Taj suvenir priča o našoj kulturi, baštini i povijesti. Zato nam je ovaj trijenale putokaz kuda moramo ići“, rekao je župan Kolar te dodao kako će Županija kontaktirati neke od sudionika izložbe i dogovarati konkretan posao za izradu suvenira koji će se u protokolarnim poklonima poklanjati delegacijama.
Izložbu je otvorila Anuška Deranja Crnokić, izaslanica ministrice kulture i medija, a prisutni su bili i načelnik Gornje Stubice Jasmin Krizmanić, ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol i voditeljica Muzeja seljačkih buna Vlatka Filipčić Maligec.
Trijenalnom izložbom na stručan se način prezentira proizvodnja tradicijskih i umjetničkih suvenira, a dodatni poticaj autorima za daljnji rad su nagrade i priznanja koja se dodjeljuju na temelju odluke stručnog povjerenstva. Pozivu na 16. trijenale zagorskog suvenira odazvalo se 38 autora, obrtnika, umjetnika, dizajnera, školskih udruga i amatera iz različitih krajeva Hrvatske. Njihove je radove pogledalo povjerenstvo koje su činili Martina Belina kao predsjednica, Anita Paun Gadža i Hrvoj Vrančić kao članovi.
Prva nagrada pripala je Keramičarsko-kreativnoj grupi Osnovne škole Donja Stubica čija je voditeljica Gordana Smokrović Mioč. Osnovnoškolska grupa istaknula se precizno izvedenim nakitom s tradicijskim motivima inspiriranim zagorskim drvenim igračkama. Mali keramičari izradili su ogrlice kojima predstavljaju odabrane motive s drvenih konjića, žveglica i minijaturnog namještaja. Drugu nagradu stručno povjerenstvo dodijelilo je Zdravki Kramarić iz Brdovca koja je izradila etno nakit od keramike inspiriran licitarima. U prepoznatljivim crvenim i bijelim bojama izradila je kolekciju ogrlica, naušnica, broševa i srca koja predstavljaju uporabni i autentični suvenir Hrvatskog zagorja. Treću nagradu dobio je Stjepan Mohač iz Bedekovčine za drvene čaše inspirirane Seljačkom bunom. Uz nagrade, stručno povjerenstvo dodijelilo je i četiri posebna priznanja za suvenire koji su se istaknuli kvalitetom i idejnim rješenjem. Nagrađeni su Keramika nova iz Ozlja, Đuro Bashota iz Zlatarnice Bashota, Neli Šakić iz obrta 3design Šanell te Mala Kajkaviana iz OŠ Donja Stubica.
U drugom dijelu izložbe predstavljene su drvene dječje igračke Ane i Slavka Ivanića, koji su ih proizvodili više od 60 godina te su bili česti sudionici Trijenala, a u trećem dijelu izložbe predstavljene su skulpture varaždinskog kipara Radoslava Rajka Novosela u terakoti koja narativno prikazuje tijek događanja u Seljačkoj buni.
Autorica izložbe je Lidija Kelemen, a izložbu možete razgledati do 30. rujna 2023.