Zagorje
Bajka na dlanu

U Termama Tuhelj održana konferencija Post Covid turizam i nove prilike.

Datum objave: 6. listopada 2020.

Konferencija Može li hrvatski turizam 356? – Post Covid turizam je uz stručne govornike, turističke profesionalce i djelatnike te pozitivne primjere iz prakse, sudionicima ponudila novo viđenje turističke sutrašnjice i pružila svježe ideje na kojima se mogu izgraditi temelji novog oblika turizma u kojem su prioritet zdravlje i sigurnost svakog gosta.

Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar je neposredno prije samog početka istaknuo važnost jasne politike i kriterija oko otvaranja i zatvaranje granica zbog epidemije koronavirusa. „Ono što bi svakako trebalo učiniti je da se na nivou cijele Europske unije napravi jedna zajednička politika oko otvaranja ili zatvaranja granica, da se zemlje ne gledaju u cjelini, nego po regijama i da na taj način možemo bolje pripremati svoju turističku sezonu, znajući u kojem segmentu ovisimo o sebi, a u kojem segmentu o epidemiološkoj situaciji u zemljama iz koje nam dolaze gosti. Prema podacima koje imamo, za prvih devet ovogodišnjih mjeseci mi imamo oko 55 posto dolazaka i 60 posto noćenja u odnosu na prošli godinu. U odnosu na druge to je odličan rezultat, ali je pitanje, s obzirom na epidemiološku situaciju, što možemo očekivati od božićnih i novogodišnjih blagdana. Očekujem od Ministarstva turizma i HTZ-a konkretne prijedloge i rješenja i malo više uključivanja županijskih turističkih zajednica“ – poručio je župan  Kolar.

Ministarski forum okupio je ministricu turizma i sporta Republike Hrvatske Nikolinu Brnjac, ministra za gospodarstvo i razvoj tehnologije Republike Slovenije Zdravka Počivalšeka te virtualnim putem ministricu poljoprivrede, regija i turizma Republike Austrije Elisabeth Köstinger i državnog tajnika za turizam, Ministarstvo za industriju, trgovinu i turizam Kraljevine Španjolske Fernanda Valdés Verelsta.

. Naglasak novog turizma treba primarno biti na razvoju kvalitete što uključuje turističku infrastrukturu, nove smještajne kapacitete cjelogodišnjeg turizma, diverzifikaciju i diferencijaciju ponude. Priliku za hrvatski turizam nalazimo u pozicioniranju Hrvatske kao sigurne destinacije, posebno u vrijeme trajanja pandemije, a tu prepoznatljivost trebamo održati kao naš trajni zaštitni znak. Razvoj raznolike ponude i generiranje potražnje preduvjet su za cjelogodišnji turizam kojem težimo i koji nam može osigurati stabilnost te puno značajniji učinak  turizma na čitavo gospodarstvo.“ – istaknula je ministrica turizma i sporta Republike Hrvatske Nikolina Brnjac.

„Slovenska turistička zajednice je u svibnju pripremila priručnik za smještajne objekte u vrijeme Covida te smo uveli oznaku Green & Safe, koja je namijenjena smještajnim objektima koji rade u skladu sa standardiziranim globalnim higijenskim protokolima za sigurno putovanje. Promovira se Slovenija kao zelena i zdrava destinacija s 5 zvjezdica za butik iskustva, gdje je fokus na čovjeku, jedinstvenim iskustvima i netaknutoj prirodi s mnogim aktivnostima na otvorenom. To je ključ uspjeha u postkoronskim vremenima, jer se na taj način odmičemo od masovnog turizma.“ – kazao je ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju Republike Slovenije Zdravko Počivalšek

„Da bismo osigurali održivu budućnost za turistički sektor, moramo se suočiti s tri izazova: držati infekciju na niskim razinama, kreirati ispunjeni odmor za naše goste i osigurati opstanak turističkog poslovanja. Moramo svi zajedno raditi na vraćanju povjerenja u turizam. Jasna pravila i informacije, kao i stalna razmjena sa dionicima, ključni su. Stoga također pozdravljamo prijedlog Europske komisije da bolje koordinira pristup ograničenjima putovanja i slijedi regionalnu diferencijaciju.“ – poručila je video porukom ministrica za poljoprivredu, regija i turizam Republike Austrije Elisabeth Köstinger. 

„Covid19 kriza također je i velika prilika. Trebamo početi nuditi sveobuhvatnije odredišta. Španjolska, kao i druge zemlje, mora uložiti veći napor kako bi se turistička ponuda izdvojila. Kao i Hrvatska i Slovenija, imamo sunce i obalu te povijesnu baštinu, jako bogatu gastronomiju i ruralne destinacije. Moramo pokušati stvoriti živi dijalog između naših obalnih i ruralnih odredišta te pokušati dočarati sve što nude naše ruralne i urbane destinacije.“ – rekao je državni tajnik za turizam, Ministarstvo za industriju, trgovinu i turizam Kraljevine Španjolske Fernando Valdés Verelst  

Okupljene su na samom početku uz župana Krapinsko-zagorske županije Željka Kolara pozdravili i direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za turizam i poljoprivredu Dragan Kovačević i organizatorica konferencije Ivana Kolar.

„Hrvatska je tijekom glavnog ljetnog dijela sezone ostvarila jedan od najboljih turističkih rezultata na Mediteranu. Vrlo dobre najave imali smo i za posezonu, no trenutna epidemiološka situacija nije nam dozvolila postizanje očekivanih rezultata zbog čega je u ovim tržišnim okolnostima posebice izazovno razvijati cjelogodišnji turizam.“ – naglasio je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić. 

I dalje trebamo sustavno rješavati kronične probleme hrvatskog turizma, od deficita hotelskih kapaciteta i kvalificirane radne snage do prevelike sezonalnosti i stvarati preduvjete za efikasnije povlačenje novca iz višegodišnjeg financijskog okvira, a posebno iz Fonda za oporavak i otpornost. Isto tako, nadamo se da ova kriza neće znatnije usporiti provedbu Zakona o turističkim zajednicama i uspostavljanje destinacijskog managementa kao jednog od ključnih alata za razvoj cjelogodišnjeg turizma i povećanje konkurentnosti, posebice na kontinentu” – potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za turizam i poljoprivredu Dragan Kovačević

„Turistička današnjica s covidom traži drugačiji odnos u odnosu na zdravlje i higijensku sigurnost – traži turizam na distanci, individualni odmor i visoku kvalitetu usluge koja može osigurati higijensku sigurnost, sve ono za što hrvatski turizam ima i prostora i potencijala – u širokim razvedenim plažama, motivima dolaska koji ne ovise o ljetu te u malim, autentičnim, još neotkrivenim destinacijama Hrvatske“ – rekla je organizatorica konferencija Ivana Kolar te naglasila kako su krize najbolji okidači za promjene, te najbolji period za planiranje i stvaranje novoga.

Konferenciju Može li hrvatski turizam 356? Post Covid turizam i nove prilike  organizirala je tvrtka Julius Rose, odnosno direktorica Ivana Kolar, a partneri u organizaciji su bili SLO CRO poslovni klub, Terme Tuhelj i Poslovni klub Skup za Zagorje. Konferencija je održana poštujući sve epidemiološke preporuke u Hotelu Well u Termama Tuhelj. Uz ograničen broj sudionika koji su joj prisustvovali uživo, online ju je pratilo i više od 65o zainteresiranih.

 


Fotogalerija