XVIII. Susreti za Rudija
Manifestacija Susreti za Rudija otvorena je polaganjem cvijeća uz Perešinovu bistu u Spomen parku Rudolfa Perešina. Prilikom pozdravnog govora na otvorenju manifestacije župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar je istaknuo sljedeće: „U trenutku dok se hrvatska vojska tek stvarala i dok još nije bila adekvatno opremljena i naoružana, potez Rudolfa Perešina u svima nama koji smo se nalazili na bojišnicama diljem Lijepe Naše probudio je jednu emociju koja nam je dala snagu da ostvarimo zacrtane ciljeve i obranimo domovinu. Takva energija potrebna nam je i danas, ali ovog puta kako bismo stvorili ekonomsko blagostanje, da svaka osoba može živjeti od svog rada te da svaki umirovljenik može živjeti od svoje mirovine“, naglasio je župan Kolar.
Manifestaciju je otvorio izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Vlado Bagarić, a cvijeće i svijeće pred bistom Rudija su položili i bivši predsjednik Ivo Josipović, izaslanik ministra obrane Viktor Koprivnjak, zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Dražen Šćuri, delegacija Grada Zagreba predvođena gradonačelnikom Milanom Bandićem, načelnik općine Gornja Stubica Jasmin Krizmanić, obitelj Rudolfa Perešina i mnogi drugi. Središnji dio ove programom bogate manifestacije bio je najveći aeromiting u Hrvatskoj u kojem je u nedjelju, 10. svibnja uživalo više tisuća ljudi.
Rudolf Perešin je zbog svojih zasluga odabran kao jedan od 12 heroja Domovinskog rata o kojoima će učitelji učiti djecu u hrvatskim školama. Perešin je 1981. među najboljim pilotima završio pilotsku akademiju i dobio zvanje borbenog pilota, pilotska zlatna krila i prvi časnički čin. Te iste godine zbog visokih letačkih, zdravstvenih i psihofizičkih sposobnosti, posebno, zbog visoke tehnike pilotiranja, preciznosti i odmjerenosti u postupcima, izražene memorije i moći zapažanja, ušao je u grupu od 19 pilota odabranih za preobuku za nadzvučni avion MiG-21 i kasnije određen za pilota-izviđača. Leteći u Bihaću na MiG-ovima dostigao je profesionalne vrhunce pilotskog zvanja. U listopadu 1991. godine je iz Bihaća koji je bio pod kontrolom JNA preletio u Klagenfurt, a nekoliko dana kasnije vratio se u Hrvatsku gdje je pristupio Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu. Cijeli je svijet uz fotografiju Perešina i aviona MiG-21 na aerodromu u Klagenfurtu, prenio njegove riječi: “Ja sam Hrvat, ne mogu i ne ću pucati na Hrvate!”. Rufolf Perešin je poginuo 1995. godine tijekom oslobodilačke operacije Bljesak, kada je njegov MIG pogođen zrnima neprijateljskih protuavionskih topova. Posmrtni ostaci vraćeni su 1997. godine, kada je heroj Domovinskog rata pokopan na Mirogojskom groblju.