Iskorak u palijativnoj skrbi na području KZŽ
Na konferenciji je predstavljen rad Mobilnog palijativnog tima na području Krapinsko-zagorske županije, aktivnosti razvoja palijativne skrbi na području županije te su pruženi odgovori na pitanja što, gdje i kako građanin može dobiti unutar sustava palijativne skrbi. O navedenim temama govorile su zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije za društvene djelatnosti Jasna Petek, ravnateljica Doma zdravlja KZŽ Nada Dogan, dok je prezentaciju o modelu organizacije palijativne skrbi održala glavna sestra DZ KZŽ Biserka Sviben, uz koordinatora Mobilnog palijativnog tima DZ KZŽ Valenta Balije.
Zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek istaknula je sljedeće: „Palijativna skrb provodi se na području Krapinsko-zagorske županije već niz godina u okviru patronažne službe Domova zdravlja i zdravstvene njege u kući, ali s obzirom na sve veći broj pacijenata koji spadaju pod ingerenciju palijativne skrbi i nove zakonske regulative, nametnula se potreba da palijativnu skrb dignemo na još višu razinu. Uložili smo znatne napore da se to i dogodi, pa je krajem 2014. godine osnovan Projektni tim za razvoj palijativne skrbi u kojem smo okupili stručnjake i osobe koje sudjeluju u organizaciji i provođenju palijativne skrbi te predstavnike Krapinsko-zagorske županije. Dali smo si zadatak da osnujemo mobilni tim za provođenje palijativne skrbi, senzibiliziramo javnost o potrebi provođenja palijativne skrbi. Krajem 2014. godine za opremanje postojećih posudionica pri gradskim društvima Crvenog križa Županija je izdvojila ukupno 54 tisuće kuna. Osim za edukacije djelatnika županijskog upravnog odjela nadležnog za zdravstvo, 7 tisuća kuna izdvojeno je za specijalističke tečajeve iz palijativne medicine za djelatnike zdravstvenih ustanova. Nakon uspostave Mobilnog palijativnog tima i uspostave posudionice ortopedskih pomagala pri Domu zdravlja KZŽ, Krapinsko-zagorska županija osigurala je krajem 2015. godine sredstva u iznosu 12 tisuća kuna za tiskanje letaka s osnovnim informacijama za građane dostupnim uslugama palijativne skrbi“, rekla je zamjenica župana Jasna Petek. Ravnateljica Doma zdravlja KZŽ Nada Dogan istaknula je da će usluga palijativne skrbi biti razvijana i dalje, s naglaskom na angažiranju većeg broja volontera koji pružaju psihološku i duhovnu pomoć pacijentima te produljenju radnog vremena mobilnog palijativnog tima.
Glavna sestra Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije Biserka Sviben govorila je o aktivnostima vezanim za uspostavu mobilnog palijativnog tima i povezivanju zdravstvenih ustanova, s ciljem podizanja kvalitete palijativne skrbi na još višu razinu te je dodala: „U registar pacijenata kojima je potrebna njega po principima palijativne skrbi je ušlo 152 pacijenta. Od toga je u 2015. bilo 85 onkoloških bolesnika, dok su ostali oboljeli od teških bolesti srca, teških plućnih bolesti Alzheimerove bolesti, multiple skleroze, mišićne distrofije, Parkinsonove bolesti i drugih bolesti u fazi kad medicina više ne može dovesti do ozdravljenja. Od palijativnih pacijenata 54 ih je umrlo, od čega samo 17 u vlastitom domu. Zasad mobilni tim radi od 7 do 15 sati. Naravno bolesnicima treba njega 24 sata na dan i cilj nam je da se taj rad produži na cijeli dan“, rekla je Sviben.
Na konferenciji je spomenuto da pomoć koja se pruža palijativnom bolesniku i njegovoj obitelji nije samo medicinska, već često i psihološka i duhovna. Dodano je da palijativna skrb poboljšava kvalitetu životu pacijenta i njihovih obitelji suočenih s problemima povezanima sa smrtonosnom bolešću, kroz prevenciju i olakšanje patnje putem ranog prepoznavanja, procjene i suzbijanja boli te drugih fizičkih, psihosocijalnih i duhovnih problema. Također je istaknuto da bi skrb bila potpuna, nužna je suradnja liječnika obiteljske medicine, liječnika specijalista, palijativnog tima, patronažnih sestara, zdravstvene njege u kući, socijalnih radnika, psihologa, duhovnika, ali i neprocjenjivih volontera.
Više informacija o temi palijativne skrbi dostupno je na www.kzz.hr/palijativna-skrb i na www.dzkzz.hr