Bogat program obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba
Sukladno odluci Skupštine Ujedinjenih naroda, 1. listopada se diljem svijeta obilježava kao Međunarodni dan starijih osoba.
Župan Željko Kolar podsjetio je da je udio osoba starijih od 65 godina na području Krapinsko-zagorske županije, prema posljednjem popisu stanovništva, 22,45 posto. “Krapinsko-zagorska županija već dugi niz godina provodi brojne programe i inicijative usmjerene na poboljšanje kvalitete života starijih sugrađana. Samo za financiranje aktivnosti 27 umirovljeničkih udruga kroz županijsku Maticu umirovljenika izdvajamo 66.364 eura, što predstavlja povećanje od 25 posto u odnosu na 2023. godinu. Osim toga, provodimo i niz drugih programa i aktivnosti posvećenih onima koji su desetljećima svojim poštenim radom izgradili temelje našeg društva“, poručio je župan Kolar te još jednom upozorio na činjenicu da je prosječna mirovina u Hrvatskoj samo 620 eura, a da izuzetno velik broj umirovljenika prima i manju mirovinu od tog iznosa.
U petak bogat program obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba
Krapinsko-zagorska županija, županijski Savjet za umirovljenike i osobe treće životne dobi te Matica umirovljenika Krapinsko-zagorske županije organiziraju obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba, koje će biti održano 4. listopada (petak) u Domu kulture u Oroslavju. Na samom početku nastupit će zborovi udruga umirovljenika iz Krapine, Marije Bistrice i Zlatar Bistrice, dok će nakon njih nastupiti umirovljenice iz Gornjeg Jesenja koje su i članice sekcije Mažoretkinje 60+. Osim navedenoga, klinička psihologinja Gordana Kamenečki će održati kratko predavanje o važnosti mentalnog zdravlja, dok će Udruga za očuvanje baštine i promicanje kulture življenja Djedovina zajedno sa Nadom Ječmenica izvesti skeč iz biblioteke „Smijeh je lijek“. Također, Hrvatska udruga medicinskih sestara Bedekovčina će organizirati besplatno mjerenje šećera u krvi.
Međunarodni dan starijih osoba proglasila je Glavna Skupština Ujedinjenih naroda 14. prosinca 1990. godine kako bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi.
Na području Republike Hrvatske prema posljednjem popisu stanovništva živi 22,45 % osoba starijih od 65 godina.