Mjesec borbe protiv ovisnosti: pedesetak stručnih suradnika na edukaciji o elektroničkom nasilju
Krapinsko-zagorska županija i Županijsko povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga organizirali edukaciju „Elektroničko nasilje (cyberbullying) i zaštita djece i mladih na internetu“, koja je održana 12. prosinca 2024. godine u Poslovno tehnološkom inkubatoru KZŽ u Krapini.
Na edukaciji se okupilo pedesetak stručnjaka koji rade s djecom i mladima, koje je na samom početku pozdravila zamjenica župana i predsjednica Županijskog povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Jasna Petek. „U sklopu obilježavanja mjeseca borbe protiv ovisnosti, već tradicionalno, organiziramo naš susret u kojim se nastojimo educirati, ojačati u aktualnoj problematici. Vi, stručne suradnice i stručni suradnici, dolazite u izravan kontakt s roditeljima i jako je važno da imate kvalitetne i pravodobne informacije o svakoj vrsti ovisnosti. Danas ćemo govoriti o elektroničkom nasilju i ovisnostima povezanima s internetom, jednom izuzetno složenom području s puno novina iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu“, poručila je na samo početku zamjenica župana Petek.
Edukaciju su održali stručnjaci Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Ivan Ćaleta i Martina Nikolić Đurin, koji su u svojim interaktivnim predavanjima obradili broje teme i pokušali dati odgovore na brojna aktualna pitanja:
Trebaju li roditelji pratiti što djeca rade na internetu i svojim mobitelima?
Kako ograničiti vrijeme provedeno online i koristiti aplikacije za nadzor?
Kako prepoznati znakove prekomjernog korištenja tehnologije i što roditelji mogu učiniti?
Kako prepoznati nasilje u online grupama i grupnim chatovima?
Što škola može učiniti da zaštiti učenike od zlostavljanja?
Koje opasnosti vrebaju u chatovima igara?
Kako zaštititi osobne podatke i sigurnost djece dok igraju igre?
Što ako netko objavi učenikove privatne slike bez dopuštenja?
Što ako netko napravi lažni profil s imenom učenika?
Kako društvene mreže utječu na mlade?
Kako društvene mreže odlučuju što će mi pokazati?
Kako prepoznati opasne osobe i trendove na internetu?
Kako razgovarati o ovim temama s roditeljima i djecom, a da ih ne uplašimo ili potaknemo na nešto loše?
Kako prepoznati specifična ponašanja koja mogu dovesti do seksualnog zlostavljanja i rizične online trendove?
„Mi uvijek nastojimo osnažiti roditelje i poticati ih na komunikaciju, na nekakav transparentan odnos koji stvara povjerenje između roditelja i djece. Želimo da djeca osjećaju dovoljnu slobodu da se roditeljima obrate u situaciju kad dođu do neugodnog ili neželjenog sadržaja ili kontakta na internatu, da ih roditelj ne osuđuje i ne poručuje im da su oni negativci. U toj situaciju im treba pomoći i poručiti da će napraviti sve što je u njihovoj moći da ih zaštite te zajedno postupati prema relevantnim dionicima“, istaknuo je u svom osvrtu na suočavanje s opasnostima interneta voditelj ureda Centra za sigurniji Internet Ivan Ćaleta.
Na edukaciji je bila i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug.