Traže se najbolji zagorski volonteri: Potrudite se i prijavite vrijedne ljude koji drugima nesebično daruju svoje vrijeme, znanje i vještine
Povodom Javnog poziva za prijavu kandidata/kinja za dodjelu županijskih priznanja “volonter/ka godine” i „volonterska akcija godine“ za 2023. i 2024. godinu u Zaboku je u srijedu, 30. listopada 2024. godine, održana konferencija za medije.
Županijsko priznanje “VOLONTER/KA GODINE” i “VOLONTERSKA AKCIJA GODINE” dvogodišnja su priznanja koje koje dodjeljuje Krapinsko-zagorska županija u suradnji s Volonterskim centrom VolontirAJMO za volonterski doprinos kojim volonteri/ke i volonterske akcije doprinose poboljšanju kvalitete života osobe/a, skupine/a osoba ili općoj dobrobiti, aktivnom uključivanju osobe/a ili skupine/a u društvena zbivanja te razvoju humanijeg društva i volonterstva.
Tom je prilikom zamjenica župana Jasna Petek istaknula kako volontiranje predstavlja stil života koji čovjek odabire kako bi svoje znanje, vještine i slobodno vrijeme nesebično prenio onome kome treba. “Na taj se način zajednica čini boljom, ljepšom i kvalitetnijom za odrastanje. Na području naše Županije živi puno volontera koji svakodnevno rade u svojoj zajednici. Posebno mi je drago što se već niz godina u te naše javne pozive odazivaju volonterski klubovi osnovnih i srednjih škola. To nas čini ponosnima jer u županiji zaista odgajamo mlade ljude u duhu humanizma, solidarnosti, tolerancije, prihvaćanja različitosti, ali i u duhu aktiviranja u svojoj lokalnoj, društvenoj zajednici”, poručila je zamjenica Petek i pozvala sve da prijave kandidate i akcije. “Poziv traje još kratki, a postoji veliki broj volontera. Potrudite se i prijavite vrijedne vrijedne ljude iz svoje zajednice, vrijedne akcije koje su se odvijale u zajednici. Na taj način možete zahvaliti volonterima jer je to ujedno motivacija svima drugima da se uključe“, zaključila je zamjenica Petek.
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug podsjetila je kako je riječ o sedmom javnom pozivu, kandidature mogu podnijeti fizičke osobe ili udruga, kao i osobe koje organiziraju volontiranje, a bitno je da dolaze s područja Krapinsko-zagorske županije. “Ovo županijsko priznanje Županija dodjeljuje u suradnji s Volonterskim centrom VolontirAJMO. Prije svega, ovim se priznanjem želi istaknuti volonterski doprinos koji volonteri te volonterske akcije daju našoj sredini provodeći različite aktivnosti koje doprinose poboljšanju kvalitete života, dobrobiti društva, potiču aktivno uključivanje pojedinaca iz skupina i društva i općenito doprinose razvoju humanijeg društva, razvoju volonterstva, razvoju jedne ljepše sredine u kojoj živimo”, rekla je pročelnica Gregurović Šanjug i dodala kako prijedlog za dodjelu priznanja mogu podnijeti korisnici volontiranja, bilo da su to fizičke osobe koje su koristile volontiranje, bilo da su to organizacije i ustanove u kojima su volonteri volontirali, ali i udruge, zaklade, jedinice lokalne samouprave, razna državna tijela, turističke zajednice itd., a važno je da su organizirali volontiranje u skladu s zakonom o volonterstvu te da imaju sjedište na području Krapinsko-zagorske županije.
Voditeljica volonterskog programa VolontirAJMO Nikolina Bertol naglasila je da volontiranje povezuje ljude, potiče solidarnost i društvene promjene, ali i stvara zajedništvo. “Centar od početka ulaže velike napore u razvoj volonterstva u cijeloj Županiji. Radimo na jačanju kapaciteta volontera, volonterki i samih organizatora volontiranja, radimo na jačanju suradnje s ključnim dionicima u zajednici, radimo zajedno na kreiranju javnih politika usmjerenih volonterstvu, provodimo niz akcija zajedno s našim partnerima i suradnicima, osobito s osnovnim i srednjim školama s područja Krapinsko-zagorske županije”, poručila je Bertol.
Voditeljica Volonterskog kluba zabočke gimnazije Antuna Gustava Matoša Dinka Tomašković Presečki rekla je kako je njihova misija razvijati duh volonterstva, graditi suradnji, toleranciju i pomagati drugima. “Volonterski klub osnovan je 2007. godine, a već 2008. godine uručena nam je nagrada Škola-prijatelj zajednice jer je naš program razvoja volonterstva u srednjim školama prepoznat kao jedan od pet najinovativnijih programa u Republici Hrvatskoj i od tada neumorno radimo. Posebno u svom fokusu imamo akcije koje pridonose razvoju ekološke svijesti, nastojimo konkretno djelovati svojim akcijama na poboljšanje života u našoj okolici, ali i šire. Dobro je činiti dobro, pomagati drugima. To je korisno, lijepo, čovjek se osjeća vrlo zadovoljno, ali osim što pomaže drugima, izgrađuje i sebe. Volontiranje nam otvara mnoga vrata, ona nam pomaže da se educiramo, da steknemo neka nova iskustava, upoznamo ljude i da putujemo”, zaključila je Tomašević Presečki.
Na konferenciji za medije prisustvovali su i volonteri zabočke Gimnazije – Toni Crnić i Dorotea Brozd predstavili su nagrađenu akciju “Za djecu Nigerije”, Gracija Kačavenda predstavila je akciju pošumljavanja “Kad bi drveće hodalo”, a Lorena Majcen i Sara Premrl Pešta ispričale su ovogodišnje aktivnosti.