Zagorje
Bajka na dlanu

Predstavljen rad Županijske uprave za ceste u 2025. godini

Datum objave: 20. veljače 2026.

Župan Željko Kolar i ravnatelj Županijske uprave za ceste Krapinsko-zagorske županije Stjepan Sirovec su 20. veljače 2026. godine održali konferenciju za medije na kojoj su predstavili izvješće o radu Županijske uprave za ceste u 2025. godini.

Župan Željko Kolar zahvalio je ravnatelju Sirovcu i svim djelatnicima ŽUD-a na odličnom poslu koji su odradili u 2025. godini. „Bez obzira govorimo li o modernizaciji prometnica, izgradnji novih mostova i propusta, sanaciji klizišta ili o projektima izgradnje nogostupa u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, vidljivo je da smo bili aktivni na području cijele županije“, istaknuo je župan Kolar te dodao kako Županijska uprava za ceste radi u skladu s financijskim mogućnostima, ali planski i uz jasne prioritete.

Županijska uprava za ceste je u protekloj godini upravljala ukupno 672,25 kilometara cesta, od čega je 424 kilometra činilo županijske, a 247 kilometra lokalne ceste. Ukupna sredstva utrošena na održavanje i izgradnju cesta u 2025. iznosila su nešto više od 5,95 milijuna eura, raspoređena kroz šest osnovnih skupina radova: redovito i izvanredno održavanje, dodatna ulaganja u rekonstrukciju cesta i sanaciju propusta i mostova, te sufinanciranje komunalne infrastrukture u suradnji s jedinicama lokalne samouprave.

„Najveći dio sredstava odnosio se na redovito održavanje cesta, koje obuhvaća aktivnosti tijekom cijele godine, od zimskog do ljetnog održavanja. Izvanredni radovi izvode se na temelju projektno-tehničke dokumentacije i odnose se na zahtjevnije zahvate. Posebno bih istaknuo uređenje oborinskih voda i rubova kolnika, za što je utrošeno 284 tisuće eura, te sanacije odrona i klizišta u iznosu od 136 tisuća eura. To su zahvati koji izravno utječu na sigurnost prometa, osobito na brdovitom i klizištima sklonim terenu kakav imamo u našoj županiji. Kada je riječ o dodatnim ulaganjima u rekonstrukcije cesta, tijekom 2025. godine utrošeno je 1.488.000 eura, i to na tri lokacije, u Lučelnici, u Tuheljskim Toplicama te u Radoboju – riječ je o projektima koji značajno podižu razinu prometne sigurnosti i standard infrastrukture. Kroz program sufinanciranja komunalne infrastrukture, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave realizirano je 11 projekata, za što je Županijska uprava za ceste izdvojila 580 tisuća eura“, naveo je ravnatelj Sirovec.

Govoreći o planovima za 2026. godinu, ravnatelj Sirovec istaknuo je kako je već usvojen plan građenja i održavanja. „Za 2026. godinu planiran je iznos od 5 milijuna i 400 tisuća eura za održavanje i građenje županijskih i lokalnih cesta. Plan je izrađen na temelju procjene prihoda i izvršenja iz 2025. godine, a vjerujemo da ćemo tijekom godine, kroz rebalanse i eventualna dodatna sredstva, uspjeti osigurati i dodatna ulaganja, osobito nakon zimskog razdoblja, kada je potreba za pojačanim održavanjem posebno izražena“, kazao je ravnatelj Sirovec.

„Dinamiku prilagođavamo financijskim kapacitetima, ali jedinice lokalne samouprave točno znaju što ćemo raditi na njihovom području“, dodao je župan Kolar te najavio skori snažniji investicijski ciklus zbog povećanja prihoda iz naknade prilikom registracije vozila. „Kako nam 2027. izlazi jedna kreditna linija, uz povećanje vlastitih prihoda planiramo krenuti u novi investicijski ciklus i novo zaduženje. Smatramo da bismo s dodatnim ulaganjima mogli obnoviti oko 70 kilometara cesta i dovesti sve županijske ceste u takozvano ‘fair’ stanje, kako sljedeće tri do četiri godine, osim redovitog održavanja, ne bi bile potrebne veće investicije-pojasnio je župan Kolar i dodao kako bi se fokus u tom razdoblju prebacio na sanaciju klizišta i dodatnu izgradnju nogostupa.

Konferencija za medije održana je u Poslovno tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije u Krapini.

 


Fotogalerija